تعمیر موتورخانه و شوفاژ

تعمیر و سرویس موتورخانه و شوفاژ

تعمیر موتورخانه و شوفاژ یک کار کاملاً تخصصی و فنی است که باید توسط متخصص و تکنسین مربوطه انجام شود. در ابتدا باید مشکلی که در موتورخانه بوجود آمده را پیدا کرد و در قدم بعدی اقدام به رفع آن نمود. قبل از اینکه به سراغ چگونگی تعمیرات موتورخانه برویم  شما را با نمای کلی موتورخانه و شوفاژ آشنا می کنیم.

موتورخانه چیست؟

در مجتمع ها و ساختمان تمام تجهیزات سیستم های گرمایشی به یک اتاق منتقل می شوند که دسترسی و کنترل و تعمیرات آن آسان تر باشد. به این اتاق موتورخانه می گویند. که شامل قطعاتی مانند دیگ ، مشعل گازی ،منبع کویلی یا دو جداره ،پمپ سیرکولاتور،کلکتورهای رفت و برگشت ، ترموسات ها می باشد.

خرابی موتورخانه

تعمیر موتورخانه و شوفاژ : عیب یابی و تعمیر موتورخانه و شوفاژ کار یک متخصص است . و شما به راحتی نمی توانید دلیل خرابی موتورخانه را پیدا کنید.  ولی در بیشتر موارد خرابی موتورخانه به علت خرابی پمپ ها و مشعل ها می باشد. زیرا این وسایل الکترونیکی و مکانیکی هستند و به علت اینکه دائماً در حال کار می باشند بیشتر خرابی های موتورخانه و شوفاژ مربوط به آنهاست.

خرابی وسایل ثابت موتورخانه مانند دیگ ، منبع دو جداره و کلکتول خیلی کم پیش می آید. و در صورت بوجود آمدن به راحتی حتی توسط یک فرد معمولی هم قابل تشخیص است.

 

چگونه مشکل اصلی موتورخانه و شوفاژ را پیدا کنیم؟

خرابی مشعل

همان طور گفتیم بیشترین و معمول ترین خرابی موتور در مشعل اتفاق می افتد که برای رفع آن باید از یک متخصص حرفه ای مشعل کار کمک بگیرید. در تعمیر موتورخانه و شوفاژ تعمیر مشعل مهم ترین قسمت کار است.

پمپ

دومین مشکلی که ممکن است برای موتورخانه و شوفاژ پیش بیاید از کار افتادن پمپ و سر صدای غیر معمول است .که با تعویض سیل و کوپلینگ و سیم کشی رفع می شود.

دیگ شوفاژخانه

دیگ شوفاژ خانه از گران‌ترین وسایل موتورخانه است که در جنس چدن و فولاد ساخته می شوند . که اگر خراب شود باعث نشتی آب می شود. و معمولاً هم قابل تعمیر نیست.

کلکتور شوفاژ خانه

تعمیر موتورخانه و شوفاژ : کلکتورها وظیفه توزیع آب گرم در مسیر رفت و جمع کردن آب سرد در مسیر برگشت را دارند. که ممکن است براثر زنگ زدگی سوراخ شده یا ترک بخورند که می‌توان قسمت ترک خورده و آسیب دیده را تعمیر کرد و یا اینکه کلاً کاکنور را تعویض کرد.

کویل مخزن

مخزن کویل یل منبع دو جداره وظیفه تولید آب گرم در موتورخانه را به عهده دارد. که اگر سوراخ شود باعث بلا رفتن مصرف انرژی و هر رفتن آب می شود. اگر سوراخ بوجود آمده کوچک باشد می توان با جوشکاری آن را رفع نمود در بعضی از موارد اگر آسیب زیاد باشد باید تعویض شود.

تعمیر شوفاژخانه

وظیفه شوفاژ گرم کردن محیط اطراف و گرم کردن آب مصرفی  در داخل کویل یا منبع دوجداره است.  پمپی که در شوفاژ به کار برده می شود وظیفه اش گردش آب است.

همیشه باید میزان آب در حال گردش شوفاژ خانه یکسان باشد و اگر میزان آب کم شود رادیاتورها سرد می شوند و وقتی رادیاتور سرد شود باعث سوراخ شدن دیگ موتورخانه می شود.

تنظیم ترموسات در موتورخانه چگونه انجام میشود ؟

تعمیر موتورخانه و شوفاژ : در موتورخانه ها دو نوع ترموسات وجود دارد . ترموسات جداری که وظیفه کنترل دمای گردش آب در پمپ شوفاژ را برعهده دارد. ترموسات دیگری که در موتورخانه نصب می شود ترموسات مستحق است که دمای آب تولیدشده توسط دیگ را با خاموش و روشن کردن مشعل تنظیم می‌کند. دمای ترموسات دیگ همیشه از دمای ترموسات پمپ تا 10تا 15 درجه بیشتر است.

دمای ترموسات با توجه به میزان دمای هر شهری تنظیم می شود. مثلاً در شهری مثل تهران در زمستان دمای 60تا 75 و در فصل تابستان دمای 45 تا نهایت 60 درجه مناسب است. هر چه دمای ترموسات کمتر باشد استهلاک موتورخانه و سیستم لوله کشی کمتر است.

سرویس و تعمیر موتورخانه و شوفاژ

با سرویس های دوره ای موتورخانه می توانید هزینه تعمیرات خود را به حداقل برسانید. نگهداری وسایل موتورخانه بسیار مهم تر از تعمیرات آن است.

روغن کاری پمپ ها ، بررسی کردن دمای ترموسات  دیگ و ترموسات پمپ ، چک کردن وضعیت پمپ شوفاژ، منبع دو جداره ، لوله های موتورخانه ،شیر فلکه های موتورخانه ، کویلدار ،کلکتور شوفاژ و مواردی از این قبیل  که چک کردن آنها باعث افزایش عمر تجهیزات موتورخانه می شود.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید