پره های دیگ موتورخانه

تعویض پره های دیگ موتورخانه

تعویض پره های دیگ موتورخانه از خدماتی است که توسط HandyMan ارائه می گردد. پره های خراب دیگ ، عملکرد موتورخانه را مختل می کنند.

وظیفه دیگ در موتورخانه چیست ؟

عملکرد دیگ های آبگرم داخل سیستم های حرارت مرکزی ، داخل یک سیکل صورت می گیرد. آب  برای گرم شدن وارد این سیکل می گردد و توسط مشعل و حرارت تولیدی آن ، گرم می شود. سپس از دیگ خارج شده و از راه لوله کشی به قسمت های گوناگون ساختمان منتقل می شود.

عوض کردن پره های خراب دیگ موتورخانه

گاهی در تعمیر موتورخانه و شوفاژ نیاز به تعویض پره های دیگ موتورخانه است. این پره ها به دلایل مختلفی می توانند خراب شوند. معمولاً در دیگ های چدنی نیاز به تعویض پره ها می باشد. برای عوض کردن پره های دیگ به پره سالم ، دیگ جمع کن ، چکش آهنی ، ضد زنگ ، آچار رینگی ، پیچ گوشتی ، آچار تخت ، قلم ، تراز بنایی ، خمیر نسوز ، چکش چوبی ، نخ نسوز و … نیاز داریم. هر چند که توصیه می کنیم عوض کردن پره ها توسط یک تعمیرکار حرفه ای انجام شود. زیرا اقدامی کاملاً فنی بوده و خارج از عهده افراد بی تجربه و آماتور است.

بررسی مراحل تعویض پره های دیگ موتورخانه

 

پره های دیگ موتورخانه

 

در گام نخست کلید اصلی و فیوز مشعل را قطع کنید. بهتر است از دستکش مناسب برای دست ها استفاده کنید.

شیر فلکه های خط رفت و برگشت دیگ و شیر فلکه پرکن مخزن انبساط را کاملاً ببندید. شیر تخلیه را بازنموده تا آب داخل دیگ و مخزن خالی شود.

رله مشعل را از روی پایه رله جدا نموده و سیم های فاز و نول را از پایه رله جدا کنید. سپس سر سیم های فاز و نول را با استفاده از نوار چسب برق ببندید تا ایمنی حفظ شود و مشکلی بوجود نیاید. ایمنی از مهمترین بخش های هر کار فنی است. رعایت نکردن موارد ایمنی مشکلات زیادی را بوجود می آورد.

در ادامه مراحل تعویض پره های دیگ موتورخانه ، باید شیر فلکه خط گازوئیل را بسته و شیلنگ های گازوئیل را از مشعل با استفاده از آچارهای مخصوص ( آچار تخت یا آچار فرانسه ) باز کنید.

تمامی پیچ های اتصال مشعل به دیگ را به آرامی باز نمایید. توجه کنید که پیچ ها به دلیل زنگ زدگی و پوسیدگی هنگام باز کردن ، داخل قطعه نشکنند و داخل باقی نمانند. در این حالت درآوردن پیچ ها مشکل می شود.

  • سیم های آموستات مستغرق را باز نموده و آکوستات را از روی دیگ در بیاورید.
  • مانومتر و ترمومتر تعبیه شده روی دیگ را باز نمایید و در مکان مشخصی قرار دهید.
  • حال باید دودکش اتصال به دیگ را از بدنه جدا نموده تا انجام مراحل بعدی میسر شود.
  • با دقت فلنج اتصال لوله رفت و برگشت به دیگ را از بدنه آن با استفاده از آچار باز نمایید.

مهره میل مهارهای دیگ موتورخانه را با استفاده از آچار تخت باز نمایید و آنها را از دیگ جدا نمایید. در جدا کردن این قطعات دقت نمایید که موجب آسیب وارد کردن به آنها نشوید.

در ادامه مراحل تعویض پره های دیگ موتورخانه در این قسمت پره های خراب را از پره های سالم با استفاده از قلم جدا نمایید. برای انجام این کار باید قلم را میان پره ها قرار دهید و ضربات چکشی وارد نمایید.

بوش های بالا و پایین پره های خراب را در آورده و به بوش های سالم ضد زنگ بزنید. بوش ها را به شکل افقی جا بزنید. نخ نسوز را داخل شیار گذاشته و آن را سفت کنید.

نصب پره جدید

پره جدید را در برابر بوش ها قرار داده و با چکش ضربات آرامی به آن بزنید تا جاگیر شود. بوش های بالا و پایین را ضد زنگ بزنید.

میله را داخل بوش ها رد کرده و از میان پره های دیگ از بالا و پایین گذر دهید. پره ها باید فاصله ای مساوی داشته باشند. پیچ های قبلی را بسته و به خوبی سفت کنید. درز میان پره نو را با استفاده از خمیر دیگ آب بندی نمایید. میل مهارها را بر روی دیگ جایگذاری کنید. تمامی مهره ها و واشرهای لازم را چک کنید که بسته شوند.

در آخرین مراحل تعویض پره های دیگ موتورخانه ، فلنج های رفت و برگشت را به صورت دقیق و به شکل ضربدری ببندید. مشعل ، آکوستات مستغرق ، مانومتر ، دودکش ، ترمومتر و … را در محل خود جایگذاری کنید.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید