خاموش شدن مشعل

علت خاموش شدن مشعل

خاموش شدن مشعل به دلایل زیادی مانند کثیف بودن چشم الکترونیکی ، خرابی خازن الکتروموتور ، کم بودن فشارگاز ، مسدود بودن دودکش ها و … اتفاق می افتد.

مشعل چه نقشی در سیستم های گرمایشی دارد ؟

مشعل از بخش های اصلی تجهیزات گرمایشی به شمار می آید که سبب ایجاد حرارت موردنیاز می شود. در این بخش ، هوا و سوخت به نسبت معینی با یکدیگر ادغام شده و با ایجاد جرقه ، فرآیند سوختن آغاز می شود. مشعل با پاشیدن گاز و ترکیب آن با هوا ، این ترکیب را از شعله پخش کن رد می کند.

این ترکیب به کمک ترانس جرقه زن به شعله تبدیل می شود و گرمای موردنیاز برای محیط فراهم می شود. طی این فرآیند ، انرژی سوخت فسیلی به انرژی گرمایی مبدل می شود و به قسمت های گوناگون یک محیط فرستاده می شود. مشعل از اجزای مختلفی مانند شیلنگ گاز ، شیر برقی ، رله گازی ، یون مشعل ، دمپر تنظیم هوا ، فن و الکتروموتور ، پرشر سوئیچ هوا ، فیلتر گاز ، سیستم جرقه زنی و … درست شده است.

 

خاموش شدن مشعل

سرویس و تعمیر مشعل گازی باید توسط تعمیرکاران حرفه ای انجام شود تا هر گونه ایراد آن ، به درستی برطرف شود و از خرابی های مکرر مشعل جلوگیری شود. بهتر است سرویس دوره ای به صورت منظم انجام شود تا از بوجود آمدن هر گونه مشکلی برای سیستم های گرمایشی جلوگیری شود.

برای عیب یابی مشعل چه بخش هایی را چک کنید ؟

برای یافتن دلیل خاموش شدن مشعل باید بخش های زیر را با دقت چک کنید.

قسمت برقی و سیم کشی های الکتریکی مشعل باید با دقت کامل و احتیاط فراوان ، مورد بررسی قرار بگیرند.

تمامی کلیدها و حالت های آن در پنل کنترل ، باید چک شوند.

مسیر و لوله کشی گاز یا گازوئیل باید به طور کامل چک شوند.

هر گونه تعمیرات سیستم های گرمایشی مانند تعمیر مشعل شوفاژ و … توسط کارشناسان و تعمیرکاران حرفه ای ما ، به بهترین صورت انجام می شود.

بررسی دلایل خاموش شدن مشعل

علل زیادی در بوجود آمدن این مشکل می توانند نقش داشته باشند. قطعاً بوجود آمدن این مشکل ، دردسرهای زیادی را برای اهالی یک ساختمان ایجاد می کند. بنابراین باید سریعاً به تعمیر آن اقدام نمود. برخی از رایج ترین مواردی که سبب بروز این مشکل می شوند را با هم بررسی می کنیم.

خرابی خازن الکتروموتور

ایجاد مشکل در رله کنترل و خرابی خازن الکتروموتور ، می تواند سبب شود که مشعل به طور ناگهانی خاموش شود. برای بررسی این بخش ، حتماً بایستی به مسائل برق تسلط داشت تا بتوان این قطعات را به درستی چک نمود.

کثیفی چشمی الکترونیکی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن مشعل ، کثیفی چشمی الکترونیکی می باشد. در صورتی که چشمی آسیب دیده باشد ، ممکن است مشعل خاموش شود. بنابراین باید چشمی را بررسی و در صورت کثیفی ، آن را تمیز نمود. اگر چشمی آسیب دیده باشد ، باید تعویض شود.

مسدود بودن خروجی گاز

اگر مجرای گاز به دلیل گیر کردن جسمی مسدود شده باشد یا داخل آن خیلی کثیف باشد و سبب انسداد آن شده باشد ، مشعل خاموش می گردد. برای بررسی این مسئله ، تمامی مسیرهای ورودی و خروجی گاز را چک کنید و انسداد را برطرف کنید.

کم بودن فشار دلیل خاموش شدن مشعل

این علت را باید به عنوان نخستین مورد بررسی کنید. اگر گاز شهری دارای فشار کمی باشد یا تنظیمات کلید فشار به هم خورده باشد ، مشعل گاز خاموش می شود. این مسئله به آسانی قابل بررسی است.

نفوذ هوا یا آب به مدار اشتعال

اگر آب یا هوای اضافی در مسیر اشتعال وارد شود ، روند اشتعال سوخت را با مشکل مواجه می کند. برای برطرف کردن این مسئله باید مشعل مخزن را به طور کامل هواگیری کرد و آب یا هوای اضافی آن را خارج نمود.

وضعیت ترانسفورمر

اگر مشاهده کردید که مشعل به طور متوالی روشن و خاموش می شود ، بایستی به بررسی تنظیمات شعله ، فاصله الکترودها ، عملکرد ترانسفورمر جرقه بپردازید تا علت ایجاد این مشکل را پیدا کنید.

گرفتگی دودکش از دلایل خاموش شدن مشعل

اگر دودکش های تأسیسات دچار انسداد یا گرفتگی شده باشند ، مشعل را خاموش می کنند. در صورتی که برای روشن کردن آن اقدام نمایید ، دوباره خاموش می شوند. نرسیدن هوای کافی ، سبب اشتعال ناقص می شود.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید