روشن نشدن بخاری گازی

علت روشن نشدن بخاری گازی

روشن نشدن بخاری گازی ، چندین دلیل دارد. خرابی ترموکوپل ، خرابی فندک ، انحراف نازل گاز ، کوتاه بودن شعله پیلوت و … از جمله این دلایل می باشند.

دلیل روشن نشدن بخاری گازی در قسمت ترموکوپل

در صورتی که بخاری گازی روشن می شود و بلافاصله خاموش می شود ، حتماً ترموکوپل یا بوبین خراب شده است. به منظور رفع این مشکل باید ترموکوپل را تعمیر کرد و اگر تعمیر آن غیرممکن است ، باید آن را تعویض نمود. برای تعمیر و تعویض ترموکوپل ، بایستی از یک تکنسین تعمیر بخاری گازی کمک گرفت. زیرا تعمیر و تعویض این قطعه برای شما کمی دشوار است.

 

روشن نشدن بخاری گازی

دلیل روشن نشدن شمعک

ترموکوپل و بوبین از قسمت های بسیار مهم در بخاری گازی می باشند که بیشتر مشکلات مربوط به بخاری به علت خرابی این قطعات بوجود می آیند. روشن نماندن شمعک بخاری هم به دلیل خرابی ترموکوپل و بوبین می باشد. برای رفع این مشکل ابتدا ترموکوپل را بررسی و سپس بوبین را چک می کنیم.

در بررسی دلایل روشن نشدن بخاری گازی ، به این نکته هم اشاره کنیم که اگر بخاری به طور ناگهانی خاموش می شود ، شعله شمعک به درستی تنظیم نیست یا ترموکوپل گرم نشده است. در چنین شرایطی ، باید شعله شمعک بخاری را تنظیم نمود.

خرابی فندک بخاری

یکی از دلایل عدم روشن شدن بخاری ، خرابی فندک می باشد. فندک ، گرمای موردنیاز برای شعله را تأمین می کند. کار نکردن فندک دلایل زیادی می تواند داشته باشد. تنظیم نبودن فندک و قطع ناگهانی گاز ، از دلایل کارنکردن فندک بخاری می باشند. دو پیچ حداقل و حداکثر برای تنظیمات فندک وجود دارند. در صورتی که تنظیمات این دو پیچ به خوبی انجام نشود ، فندک به درستی کار نمی کند. در صورتی که این دو پیچ را تنظیم نمودید ولی فندک باز هم کار نکرد ، شاید نیاز به تعویض فندک باشد.

انحراف نازل گاز ، علت روشن نشدن بخاری گازی

نازل گاز ، بخشی از بخاری می باشد که انتقال گاز به درون مشعل را انجام می دهد. در شرایطی که نازل خراب شده یا از محل خود جابه جا شود ، بخاری روشن نمی شود. برای بررسی این مشکل باید پیچ های نازل را چک کرد و در صورت شل بودن ، آنها را محکم نمود.

کوتاه بودن شعله پیلوت

از دلایل دیگری که سبب می شود بخاری روشن نشود ، کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نبودن آن می باشد. برای بررسی این مشکل بایستی شعله پیلوت را به دقت بررسی نمود. در صورتی که شعله پیلوت دچار مشکل است ، بایستی کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را عوض کرد.

این نکته مهم را درنظر داشته باشید که انجام تمامی این اقدامات تخصصی می باشد و بایستی توسط مراکز تعمیر و نصب سیستم گرمایشی انجام شود. این مطالب تنها برای آشنایی با روند عیب یابی بخاری بیان شده است و کار تعمیرات باید توسط تعمیرکاران انجام شود.

خرابی بوبین بخاری ، دلیل روشن نشدن بخاری

در صورتی که بخاری بلافاصله بعد از روشن شدن خاموش می شود ، مشکل از ترموکوپل یا بوبین است. پس از تست ترموکوپل و اطمینان از سالم بودن آن ، به تست بوبین بپردازید. در صورتی که بوبین خراب باشد ، بایستی آن را تعویض کنید. بوبین را با استفاده از یک ترموکوپل سالم می توان تست کرد. همچنین می توان یک باتری کوچک 5.1 ولتی به بوبین متصل نمود. سپس هسته ی آن را با کمک انگشت به داخل به آرامی فشار داد. چنانچه بعد از برداشتن انگشت بوبین در همان وضع باقی ماند ، یعنی سالم است.

علت استشمام بوی گاز خام از بخاری گازی

گاهی اوقات علاوه بر روشن نشدن بخاری گازی ، بوی گاز خام از بخاری به مشام می رسد. دلیل این موضوع کثیفی زیاد مشعل و انسداد حفره های مشعل است که از عبور جریان گاز جلوگیری می کند. برای برطرف کردن این مشکل ، مشعل ها را از جای خود بلند کرده و با یک برس مناسب آنها را تمیز کنید.

دلایل استشمام بوی سوختگی بعد از روشن شدن بخاری

در صورتی که پس از روشن شدن بخاری بوی سوختگی احساس می کنید ، این موارد را بررسی کنید. گرفتگی دودکش بخاری ، خرابی کوره بخاری ، کوچک بودن اندازه دودکش و عدم استفاده از کلاهک از مواردی هستند که باید بررسی شوند تا دلیل استشمام بوی سوختگی مشخص شود.

  • امیدواریم که با توجه به مطالب گفته شده ، توانسته باشید دلیل روشن نشدن بخاری گازی را پیدا کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید