ترکیدگی لوله های موتورخانه و رفع نشتی

ترکیدگی لوله های موتورخانه به دلایل مختلفی رخ می دهد. در این مقاله به بررسی دلایل بروز این مشکل و نحوه رفع نشتی آن می پردازیم.

ترکیدن لوله ها در هر ساختمانی ممکن است رخ دهد. این مشکل علاوه بر وقفه در عملکرد تجهیزات تأسیساتی ، سبب بروز مشکلات دیگری می شود. اگر لوله های موتورخانه ترکیده و خراب شوند ، بایستی سریعاً برای تعمیر آنها با یک کارشناس تعمیر موتورخانه و شوفاژ تماس بگیرید.

گاهی برای رفع مشکل ، باید بخشی از لوله کشی را عوض کرد ولی در برخی مواقع نیاز به تعویض کل لوله کشی ها می باشد. این مشکل بیشتر در ساختمان های کهن سال و قدیمی ، رخ می دهد.

دلایلی که سبب ترکیدگی لوله های موتورخانه می شوند

رایج ترین دلایل بروز این مشکل موارد زیر می باشند.

بهره برداری نامتعارف از تأسیسات

 

کهنگی لوله ها و مخازن موتورخانه با گذشت زمان ، اتفاقی رایج می باشد. ولی برای پیشگیری از بروز این مشکل ، باید اقدامات لازم انجام شود. خوردگی ، توسط مواد خورنده و گذر سیالات با خاصیت خورندگی بالا رخ می دهد. عوامل محیطی که از شرایط آب و هوایی و دمای نامناسب نشأت می گیرد ، می تواند نشتی را شدیدتر کند.

ممکن است انجام عملیات مختلف مانند بنایی و … حین ساخت بنا ، سبب وارد شدن خسارت به تأسیسات مکانیکی شود. بهره برداری در وضعیت دمایی نامناسب و وارد شدن فشار زیاد می تواند موجب ترکیدگی لوله های موتورخانه شود.

خوردگی و فرسودگی لوله ها و مخازن

 

ترکیدگی لوله های موتورخانه

شرایط آب و هوایی محیطی مثل گرمای بیش از اندازه و یا سرمای بیش از اندازه ، می تواند صدمات زیادی را به لوله ها و مخازن موتورخانه وارد کند. می توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل با کمک یک کارشناس تعمیر و نصب سیستم گرمایشی ، به عایق کاری لوله ها و مخازن اقدام نمایید. عایق کاری می تواند در جلوگیری از بروز این مشکل اثر زیادی داشته باشد.

سایر دلایل ترکیدگی لوله های موتورخانه

سایر دلایل بروز این مشکل شامل جوشکاری زیاد لوله ها و انبساط و انقباض لوله های فلزی می باشد. اگر لوله کش بر روی لوله فلزی جوشکاری زیادی کند ، موجب نشتی آب هنگام افزایش فشار آب لوله های ساختمان می شود. انبساط و انقباض لوله های فلزی آب گرم مخصوصاً در بخش اتصالات ، سبب شل شدن و از دست دادن استحکام آنها می شود.

ترکیدگی لوله های موتورخانه چگونه تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص این مشکل ، روش های زیر وجود دارند.

تزریق گاز ردیاب

این فناوری در تشخیص ترکیدن لوله ها و نشت آب ، مؤثر است. گاز بی اثری را درون لوله تزریق می کنند و با بررسی رد اثر خروج گاز ، مکان نشتی را شناسایی می کنند.

دستگاه های نشت یاب

این دستگاه بر مبنای یونیزاسیون شعله هیدروژن عمل می کند. این دستگاه در بردارنده یک بخش احتراقی با سوخت هیدروژن می باشد که هوای اطراف را به خود می کشد. زمانی که مقدار کمی از هیدروکربن های گازی به درون بخش احتراقی وارد شوند ، سطح یونیزه شدن محیط اطراف شعله تغییر پیدا کرده و  نتیجه به صورت پیام های تصویری یا صوتی ارائه می گردد.

گاز یاب ها

یکی دیگر از روش های تشخیص ترکیدگی لوله های موتورخانه ، گازیاب ها می باشند. این وسیله به منظور شناسایی گاز در غلظت های کمتر از میزان انفجار و اعلام هشدار در رابطه با آن ، استفاده می شود. گازیاب ها ، دو نوع هستند.

گازیاب های  ثابت

برای تشخیص گاز به صورت دائمی و همیشگی به کار می روند. این دستگاه ها در فضاهای صنعتی ، کارگاه ها و سوله ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها ، خود دو مدل ( گازیاب های منفرد و شبکه ای ) می باشند.

گازیاب های دستی برای تشخیص ترکیدگی لوله های موتورخانه

این دستگاه ، قابل حمل است. در صورت بروز کوچکترین مشکلی ، وجود نشتی و میزان آن را اعلام می کند. برای کنترل لوله های روکار از این دستگاه استفاده می کنند.

دستگاه های رابط نشت و صدا

به دلیل اینکه حرکت آب در درون لوله ها ، سبب ایجاد امواج صوتی می شود ، برای تشخیص ترکیدگی لوله های موتورخانه از امواج صوتی استفاده می شود. با توجه به افزایش یا کاهش صدا می توان مکان نشت را پیدا کرد. دقت این دستگاه ها بالا می باشد.