گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه

علت گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه

گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه به دلایلی مانند خرابی پمپ سیرکوله ، رسوب گرفتن منبع ، خاموشی مشعل ، هوا گرفتن سیستم و … می باشد.

سرد بودن آب مصرفی حتماً مشکلات زیادی را برای اهالی ایجاد می کند. تعمیر موتورخانه و شوفاژ باید توسط تعمیرکاران حرفه ای و ماهر انجام شود تا از بروز مجدد مشکل جلوگیری شود. در ادامه به بررسی رایج ترین دلایل سرد بودن آب موتورخانه می پردازیم.

خرابی یا خاموشی پمپ سیرکوله

پمپ سیرکوله آب گرم ، سبب به حرکت درآوردن آب گرم از درون دیگ موتورخانه به درون منبع آب گرم  می شود. حال اگر این قطعه خراب یا خاموش شود ، آب سرد می شود. برای رفع این مشکل ،  باید پمپ سیرکوله را بررسی کنید. اگر پمپ سیرکوله روشن نبود ، آن را روشن کنید. اگر پمپ سیرکوله ظاهراً خراب بود بایستی آن را توسط تعمیرکار تعمیر نمایید.

 

گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه

خاموشی مشعل ، علت گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه

یکی از محتمل ترین دلایل سرد بودن آب مصرفی موتورخانه ، خاموشی مشعل است. برای رفع این مشکل ، بایستی مشعل موتورخانه را بررسی کنید.  لوله های ورودی و خروجی دیگ را چک کنید و ببینید که این لوله ها سرد است یا گرم است. سرد بودن لوله ها نشانگر خاموشی مشعل می باشد.

مشعل موتورخانه را روشن کرده و در صورت عدم روشن شدن آن ، به بررسی تابلو برق موتورخانه بپردازید. فیوز مربوط به آن باید روشن باشد. اگر تمامی موارد را بررسی نموده و باز هم مشعل روشن نشد ، احتمال خرابی مشعل وجود دارد. برای تعمیر مشعل شوفاژ و موتورخانه باید از تعمیرکاران متخصص در این زمینه کمک گرفت.

رسوب گرفتن منبع

یکی دیگر از دلایل گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه ، رسوب گرفتن منبع می باشد. البته رسوب گرفتن منبع سبب سرد شدن ناگهانی آب نمی شود و به تدریج به گرم نبودن آب مثل گذشته پی می برید. در سیستم های دارای منابع کویل ، مشکل رسوب گیری بیشتر ایجاد می شود. منابع دوجداره کمتر دچار مشکل رسوب گیری می شوند. رسوب گرفتن مبدل های صفحه باید بررسی شود.

برای تعمیر و رسوب زدایی منبع ، باید منبع را اسیدشویی کنید. اسیدشویی منبع کاری تخصصی می باشد و نباید توسط خودتان انجام شود. زیرا احتمال آسیب رساندن به سایر قطعات وجود دارد. بهتر است رفع این مشکل را به هندی من بسپارید.

هوا گرفتن سیستم

هوا گرفتن سیستم ، یکی دیگر از دلایل گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه می باشد. اگر سیستم هوا گرفته باشد ، سبب ایجاد اختلال در کارکرد موتورخانه می شود. لوله های ورودی و خروجی منبع کویل دار یا منبع دوجداره را به دقت چک کنید و داغ بودن آنها را بررسی کنید. تمامی قسمت های لوله را وجب به وجب چک کنید. هر قسمتی از لوله ها که سرد بود ، احتمالاً دستگاه از آن قسمت هوا گرفته است.

برای تعمیر و رفع این مشکل ، باید در گام نخست از هوا گرفتن سیستم مطمئن شوید و در گام بعدی ناحیه ی هوا گرفته را جستجو کنید. در گام آخر ، شیرهای هواگیری سیستم را به آرامی باز کرده تا آب دستگاه به همراه هوای آن بخش از دستگاه خارج گردند. این فرآیند بایستی تا زمانی که هوا به طور کامل خارج نشده است ، قطع نشود. در صورتی که خودتان می توانید هواگیری را انجام دهید ، با دقت این مراحل را انجام دهید. اگر هواگیری برای شما مشکل است ، می توانید با مرکز تعمیر و نصب سیستم گرمایشی تماس بگیرید.

چک کردن شیرهای ورودی و خروجی منبع ( عیب یابی گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه )

این احتمال وجود دارد که شیرهای ورودی و خروجی منبع ، بسته شده باشد و سبب سرد شدن آب شده باشد. این مشکل می تواند به صورت اتفاقی یا عمدی بوجود بیاید. به هر حال ، باید شیرهای ورودی و خروجی منبع را به دقت چک کنید.

این نکته را درنظر داشته باشید که به اشتباه شیرها را باز و بسته نکنید. اگر جهت درست باز و بسته کردن شیرها را نمی دانید ، باید حالت اولیه شیر را به خاطر بسپارید و سپس تست کنید. اگر متوجه شدید که به اشتباه شیر را باز و بسته کردید ، آن را به حالت اولیه بازگردانید. در صورتی که هیچگونه آشنایی با بخش موتورخانه و قطعات آن ندارید ، بررسی این موضوع را به یک تعمیرکار بسپارید.

  • امیدواریم با بررسی موارد فوق بتوانید دلیل گرم‌نشدن آب مصرفی موتورخانه را پیدا کنید و مشکل را حل کنید.

 

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید